FA | EN

حسگر خانگی بررسی سطح استرس

خانه سلامت فروردین
portfolio image

 

هر عاملی که تعادل انسان را به هم بزند، یک استرس محسوب می‌شود، اضطراب یک هیجان بوده و فردی که مضطرب است، انتظار یک واقعه بد را می‌کشد و همیشه احساس می‌کند قرار است یک خطر قریب‌الوقوعی اتفاق بیفتد.

اضطراب یک هیجان بوده و فردی که مضطرب است، انتظار یک واقعه بد را می‌کشد و همیشه احساس می‌کند یک خطر قریب‌الوقوعی قرار است اتفاق بیفتد و اتفاق بدی رخ خواهد داد؛ در حالی‌ که نمی‌داند این اتفاق چه چیزی است و حالتی دارد که به آن انتظار «به‌ ستوه آورنده» می‌گویند.

 نشانه‌های ایجاد اضطراب در افراد، تپش قلب، گُرگرفتگی، تعریق و درد همه از علائم ایجاد اضطراب هستند

یکی از مسائل بسیار مهم در مورد انسان فکر اوست؛ یعنی انسان‌هایی که نمی‌توانند فکرشان را مدیریت کنند و فکرشان را مقابل افکار ناراحت‌کننده باز می‌گذارند. درباره اتفاقات بد، خود نیز به آن دامن می‌زنند، روی آن فکر کرده و پیگیر حوادث می‌شوند.

ممکن است در ابتدا یک عامل بیرونی موجب اضطراب شده باشد، اما اگر عامل بیرونی کاملاً برای فرد مشخص شود، مانند دیدن یک شخص، صحنه یا یک شئ باعث ایجاد ترس می‌شود.

محققان نوعی حسگر ابداع کرده اند با بررسی یک قطره از مایعات موجود در بدن انسان می تواند سطح استرس را در خانه اندازه گیری کند.

استرس تأثیرات عجیبی بر بدن انسان دارد و هر روز تحقیقات بیشتری از نتایج منفی آن بر سلامت از جمله اختلالات خود ایمنی بدن، دیابت، چاقی مفرط و بیماری‌های قلبی پرده بر می‌دارند.

اکنون محققان دانشگاه سینسیناتی حسگری ابداع کرده‌اند که می‌تواند سطح استرس بدن انسان را رصد کند و برای این منظور فقط به یک قطره از مایعات موجود در بدن انسان نیاز است.

پراجاکتا ری مؤلف این پژوهش می‌گوید: استرس به شیوه‌های مختلف به بدن انسان آسیب می‌زند.

ری و همکارانش حسگر ساده و جدیدی ابداع کرده‌اند که استفاده از آن راحت است و افراد در خانه می‌توانند میزان استرس خود را بسنجند.

این دستگاه شباهت زیادی به حسگری دارد که سال گذشته در دانشگاه استنفورد ابداع شد و با رصد عرق انسان سطحکورتیزول را در واکنش به افزایش استرس بررسی می‌کرد.

حسگر جدید نیز هورمون کورتیزول را می‌سنجد. اما علاوه بر آن حسگر مذکور فقط با بررسی یک قطره ادرار، خون، بزاق دهان یا عرق فرد می‌تواند سطح هورمون‌های مرتبط با استرس مانند سروتونین، دوپامین، نور اپی نفرین و نورو پپتید را اندازه گیری کند. همچنین حسگر مذکور میزان جذب نوری این نشانگرهای زیستی را از طریق طیف سنجی نور مافوق بنفش بررسی می‌کند.

محققان در حال حاضر مشغول بررسی امکان تجاری سازی این حسگر هستند و تصمیم دارند آن را به شکل کیت‌های آزمایش خانگی ارائه کنند.