FA | EN

رابطه میان عفونت لثه و آلزایمر

خانه سلامت فروردین
portfolio image

باکتری موسوم به PG یا Porphyromonas gingivalis منجر به عفونت مزمن لثه شده و در نهایت باعث از بین رفتن دندان می‌شود.

به گفته دکتر استفان دومینی و کیسی لینچ مؤسسان شرکت دارویی Cortexyme، این باکتری در مغز 51 آلزایمری از 53 آلزایمری کالبدشکافی شده پیداشده است.  این شرکت دارویی اسپانسر این تحقیق بوده تا ثابت کند عفونت لثه می‌تواند باعث آلزایمر شود.

گروه تحقیق با تزریق PG به موش متوجه شدند که این عفونت می‌تواند باعث ایجاد neurodegeneration (از دست دادن تدریجی ساختار یا عملکرد نورون که موجب مرگ نورون شده و آلزایمر، پارکینسون و ... را باعث می‌شود) شود.

دانشمندان با اتوپسی مغز افراد دچار آلزایمر دریافتند که اکثر افراد مبتلا به این بیماری دارای سطح بالایی از آنزیمی به نام gingipains که توسط باکتری Porphyromonas gingivalis تولید می‌شود هستند. آنها همچنین تاثیر این آنزیم را در مغز موش مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که این آنزیم باعث افزایش سیگنال های مربوط به آلزایمر می شود. نتایج حاکی از این است که آنزیم gingipains عامل اصلی بیماری آلزایمر میباشد.

در مطالعه ای دانشمندان باکتری پورفیروموناس را با سواب به لثه موش ها به مدت 6 هفته تلقیح کردند. سپس ردپای باکتری در مغز موش تشخیص داده شد. آنها همچنین مرگ نورون ها و سطح بالایی از بتا آمیلوئید را نسبت به گروه کنترل یافتند. که این نشان دهنده پیشرفت سیگنال های مربوط به بیماری آلزایمر می باشد. در کشت سلول نیز آنزیم gingipains باعث تخریب پروتئین TAU که یک پروتئین عملکرد صحیح نرونهاست است ،می شود و این تخریب باعث اجتماع پروتئین به صورت گره هایی شد که این باعث بروز بیماری آلزایمر می شود.

دانسته های اخیر حاکی از اهمیت بهداشت دهانی برای کنترل عفونت دهانی می باشد. بهداشت دهان و دندان تنها برای زیبایی فرد بلکه که برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌هایی از جمله آلزایمر و روماتیسم ارزشمند است. افراد دارای ریسک فاکتور ارثی برای ابتلا به بیماری آلزایمر باید بیشتر از دیگران نسبت به بهداشت دهان و دندان خود مبادرت کنند.